Marian Drăgulescu, medalie de argint la Cupa Mondială

Marian Drăgulescu este pe val la 40 de ani, după ce a reuşit să cucerească o nouă medalie în gimnastică.

Prezent în Bulgaria, la Cupa Mondială de la Varna, Marian Drăgulescu a câştigat medalia de argint în finala de la sărituri, duminică, 30 mai.
Sportivul din România a luat locul doi la Varna, după ce a avut o medie finală de 14,525 de puncte, în urma prestaţiei.
Calificat deja la Jocurile Olimpice de la Tokyo, Marian Drăgulescu a fost notat la Cupa Mondială de la Varna cu 14,350 la prima săritură şi cu 14,700 la a doua.

Cel care a câştigat aurul la această competiţie a fost ucraineanul Nazar Cepurnîi, cu 14,700 de puncte.

În ziua de vineri, Marian Drăgulescu avea doar a şasea medie în clasament, unde obţinuse 14,125 de puncte.